לבירורים:04-8417559

מהי צביעת מתכת

ישנן מתכות מסוגים שונים אשר משמשות אותנו בכל מקום שרק ניתן לחשוב עליו. כאשר אנו בוחנים את התחום של צביעת מתכת אנו יכולים למעשה לקבל מענה לכל התחומים הנדרשים בענף המתכות. הצביעה של המתכת יכולה להיות עבור מתכות הנמצאות בשימוש ביתי כמו למשל עבור מעקות בבית ובחצר והיא יכולה להיות עבור התעשייה.

צביעת מתכת כחלק מהליך הייצור

התעשייה היא כמובן ענפה מאד ואנו יכולים להיווכח כי ישנו צורך בצביעה מיוחדת לצינורות אשר משמשים אותנו בתשתיות (כמו למשל תשתית המים) ויש צורך בצביעת כל מתכת אשר משמשים גם לצורך כלים ימיים. הצביעה של המתכת היא צביעה מיוחדת אשר דורשת התמקצעות ושימוש בחומרים וטכניקות המיועדים במיוחד למתכות השונות. התוצאה של הצביעה היא שמירה טובה יותר של המתכות והפחתת פעולות התחזוקה לאורך השנים שהן נמצאות בשימוש. על מנת להסביר בפשטות על חשיבות הצביעה נוכל לקחת דוגמה מהמעקות ולראות שמעקה שאינו עובר צביעה אוסף מהר מאד חלודה (קורוזיה), מתפורר ונשבר. מעקה שנצבע כראוי יחזיק מעמד לאורך שנים רבות וידרוש תחזוקה מינימלית אם בכלל.

צביעה של מתכות מסוגים שונים ולשימושים שונים

חשוב לבצע את הצביעה של המתכות בדרך המקצועית אשר מתאימה לכל מתכת. כלומר, הליך הצביעה דורש התמקצעות, עמידה בתקנים (עבור שימושים שונים ולרוב לא ביתיים) וצבעים אשר מיועדים למתכת הנדרשת. ההליך של צביעת מתכת מתחיל בניקוי יסודי שלה באמצעות התזת חול או אמצעים דומים ולאחר מכן מבצעים צביעה ראשונית שלאחר ייבוש משמשת כבסיס לקליטת הצבע הסופי. הצביעה חייבת להיות יסודית ובשכבה אחידה על כל משטח המתכת. אסור שיישארו "חורים" או אזורים לא צבועים כיוון שאפילו חלק קטן לא צבוע עלול לפגוע במתכת, להוריד מהחוזק שלה ולפגוע בצורה משמעותית באיכות המתקבלת בסופו של דבר. צביעת מתכת דורשת מיומנות ומקצועיות. על בעל המקצוע להכיר את הליך הצביעה ואת התקנות השונות הנדרשות מהחומרים השונים. כלומר, אם יש צורך לצבוע כלים ימיים יש לפנות לבעל מקצוע אשר מתמחה בתחום ויש לו את הידע, הכלים והצבעים לבצע את העבודה וכך גם עבור כל ענף אחר בתחום המתכת כאשר על בעל המקצוע להתאים לכל חלק את הטיפול הטוב ביותר עבורו.


תהליך צביעת מתכת הוא תהליך מקצועי שהמטרה העיקרית שלו הינה לסייע בשמירה על המוצר או החלק הספציפי שאותו צובעים, מפני תהליכים כימיים העלולים להזיק לו. זאת, כיוון שחלקי מתכת או מוצרים שחלקים גדולים מהם עשויים ממתכת חשופים לפגעי מזג האוויר, ובכלל זה קורוזיה המחלישה משמעותית את החוזק של המוצר. מטרה נוספת היא, כמוכן, לשפר את המראה והאסתטיקה של המוצר. מה בין צביעת מתכת לבין צביעה של כל חומר אחר? מהו תהליך הצביעה כאמור כמה זמן הוא אמור לארוך? כל התשובות בשורות להלן.

צביעת מתכת וכל השאר

צביעת מתכת הוא תהליך המורכב משני שלבים. בשלב הראשון, נצבעת המתכת בצבע יסוד. הצבע אמור להוות בסיס שעליו ניתן בהמשך לבצע את הצביעה שתביא את החלק או המוצר העשוי ממתכת לצבע הנדרש. ואולם לפני שמתחילים בכלל בתהליך, יש לנקות את המתכת, לשייף אותה ולהסיר בצורה טובה ככל האפשר את החלוקה שהצטברה, אם הצטברה, על גבי החלק המיועד לצביעה. במדינת ישראל, שחלק גדול ממנה נמצא בסמיכות לים ובאזורים שבהם הלחות גבוהה יחסית לכל אורך השנה, הצטברות החלודה היא מהירה יחסית. ככל שרמת החלודה היא גבוהה יותר, כך החוזק של המוצר או החלק נפגע. כיון שחלקי מתכת משמשים בתחומים תעשייתיים רבים, כולל בניין, יש משמעות רבה לצביעה איכותית של מוצרי מתכת. 

תהליך הצביעה של מוצרים ממתכת

כאמור, תהליך הצביעה של חלקים או מוצרים העשויים ממתכת כולל ניקוי המוצר, צביעה בצבעי יסוד ורק לאחר מכן שימוש בצבע הנדרש. בתהליך צביעה תעשייתית הזמן הנדרש לסיום התהליך הוא אמנם קצר יותר, אבל גם בתהליך הזה לא ניתן לדלג על שלב הטיפול בחלודה, אם ישנה, לפני התחלת התהליך. צביעת המתכת דורשת מקצועיות ומיומנות. זאת, במטרה להעניק למתכת את המראה והחוזק הנדרשים ולתרום אגב כך להארכה משמעותית של חיי המוצר והתפקוד היעיל שלו. מעוניין בביצוע צביעת מתכת איכותית ברמת גימור גבוהה? כדאי ליצור קשר כעת ואנו נחזור אליך בהקדם. אנו נסייע לך בבחירת התהליך הנכון והמתאים ביותר בהתאמה לפריטים או לחלקי המתכת המיועדים לצביעה.